Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego
Konferencja została zorganizowana w ramach prowadzonych przez Mazowieckie TKKF działań na rzecz integracji osób starszych i utrzymania ich kontaktów ze środowiskiem na terenie Mazowsza.
Celami organizacji konferencji była::
-integracja środowiska osób starszych, umożliwienie osobom samotnym kontaktu z innymi ludźmi,
-podniesienie sprawności psychofizycznej osób starszych. I zdolności do samodzielnego funkcjonowania,
-poprawa jakości życia, poprzez wdrażanie nawyku do zdrowego i aktywnego stylu życia obejmującego ćwiczenia fizyczne, dietę i pozytywne myślenie,
-przeciwdziałanie monotonii dnia codziennego,
-poprawa komfortu życia (sprawność, samodzielność, niezależność),
W konferencji wraz z organizatorami i kadrą aktywnie uczestniczyło 66 osób z Warszawy, Siedlec, Sierpca, Radomia, Ciechanowa oraz gmin Czosnów i Mochowo, w tym 54 kobiety i 12 mężczyzn.
W programie konferencji znalazły się związane z kinezygerontoprofilaktyką zajęcia gimnastyczne na sali oraz na pływalni. Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z różnymi formami gimnastyki, prowadzonej z użyciem różnych przyrządów m.in. gymstick Na pływalni odbyły się zajęcia aqua fitnnes, a w terenie nordic walking. Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą doświadczenie w prowadzeniu zajęć z osobami starszymi. Poza tym odbył się wykład z prezentacją multimedialną nt. problemu otyłości w wieku starszym i zasad żywienia. Przedstawiono wyniki badań naukowych dotyczących wpływu aktywności ruchowej na parametry morfologiczne i psychologiczne seniorów. Uczestnicy zostali poddani badaniom podstawowym – pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu (wskaźnik masy ciała BMI) oraz próbom wydolnościowym, prowadzonym przez wykładowców i studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pierwszego wieczoru po kolacji odbyły się zajęcia energetyzujące i pilates, a drugiego zawody sportowe – w wesołych i zabawnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych rywalizowały ze sobą trzy grupy. Nagrody, dyplomy i wyróżnienia zostały wręczone na uroczystym spotkaniu integracyjnym, na którym wspólnej zabawy i śpiewów nie było końca. Uczestnicy konferencji wypełnili arkusz ewaluacyjny. Opracowane wyniki ewaluacji pozwolą uzyskać informację o celowości organizowania tego typu imprez i ocenie jej organizacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne zaświadczenia udziału w konferencji
Osoby starsze uczestniczące w konferencji zostały zapoznane z różnymi formami prowadzenia zajęć, uzyskały wiedzę z zakresu zdrowia, dietetyki i organizacji zajęć z osobami starszymi co będzie procentować w przyszłej działalności w miejscu swojego zamieszkania i pracy z osobami starszymi.
Wyniki Testu Fullerton badającego ogólną sprawność fizyczną seniorów.
Test Fullerton badający ogólną sprawność fizyczną seniorów przeprowadzono w dniu 12.12.2009 r. w Miętnem / Garwolina podczas Konferencji Metodyczno-Szkoleniowej „Rola aktywności ruchowej osób starszych w utrzymaniu sprawności
i poprawie jakości życia”.
Udział w nim wzięło 45 osób powyżej 60 roku życia. W teście przeprowadzono 6 prób, które oceniają takie parametry jak siła, elastyczność, koordynacja, wytrzymałość czy wydolność sercowo- naczyniową organizmu. Przed ich przeprowadzeniem zmierzono seniorom ciśnienie oraz tętno spoczynkowe.
Pierwsza próba polegała na wstawaniu z krzesła oraz siadaniu na nie. Wynikiem była liczba powstań i siadów w czasie 30 s. Powstanie musiało być wykonane do pozycji stojącej do wyprostu kolan, ręce musiały być skrzyżowane na piersiach a stopy cały czas stać na ziemi.
Druga próba to uginanie silniejszego ramienia z ciężarkiem o wartości 1 km. Uczestnik siedząc na krześle i trzymając ciężarek w dłoni uginał ramię i prostował je. Stopy powinny być mocno oparte o ziemię. Wynikiem była liczba całkowita poprawnie wykonanych ugięć w czasie 30s.
Trzecia próba to 2 minutowy marsz w miejscu. Badany musiał wykonywać marsz w miejscu podnosząc kolana do ustalonej wysokości (kąt prosty w kolanie). Całość marszu wykonywana była jednostajnie z tą sama szybkością. Wynikiem była całkowita liczba dosięgnięć prawym kolanem na wyznaczoną wysokość w czasie 2 min. Badanie to miało pokazać, jak wydolni są badani.
Czwarta próba polegała na zmierzeniu gibkości. Badany siedział na krześle z jedną zgiętą i stopą opartą na podłodze, drugą zaś wyprostowaną w kolanie. Zadaniem było pochylić się i dosięgnąć do palców u stóp wyprostowanej nogi ręką. Wynikiem był jednostkowy pomiar odległości od czubków palców dłoni do palców stóp lub zasięg poza palce stóp podany w centymetrach. Plus- badany dosięga za palce. Zero- badany dosięga do palców. Minus- badany nie dotyka do palców.
Piąta próba tzw. ”drapanie się po plecach” polegała na zrobieniu klasycznej agrafki. Badała elastyczność barków. Uczestnik jedną rękę przekładał ponad barki, gdy w tym czasie drugą kładł pod łopatkę z tyłu, tak, aby dłonie się spotkały na środku pleców. Wynikiem była mierzona w centymetrach odległość zachodzenia na siebie lub oddalania czubków środkowych palców. Plus- palce zachodzą na siebie, minus- palce nie dotykają do siebie.
Ostatnie próba „wstań i idź” to przejście w normalnym tempie od krzesła ( początkowo badany jest w pozycji siedzącej) do pachołka oraz powrót do pozycji siedzącej. Na sygnał „start” uczestnik wstawał z krzesła, pokonywał trasę okrążając pachołek oraz siadał ponownie na nie, co było zakończeniem próby i wyłączeniem pomiaru czasu. Wynikiem jest zmierzony stoperem czas, jaki upłynął od sygnału „start „do momentu powrotu badanego do pozycji siedzącej. Odległość krzesła od pachołka wynosiła 243,84 cm.
Z osiągniętych wyników jasno widać, że grupę badawczą cechuje dość duża ogólna sprawność fizyczna. Działania związane z rekreacją tych osób przynoszą efekty, podnosząc w górę ich ogólną sprawność oraz parametry życiowe. Badanie przeprowadzono sprawnie, uczestnicy nie mieli problemów z wykonywaniem ćwiczeń. W rubrykach, gdzie widnieje napis „brak”, zrezygnowano z przeprowadzenia próby ze względu na kontuzje lub schorzenia badanego.