Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
Naszą misją jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Nasz numer KRS to : 0000473129
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
Naszą misją jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Nasz numer KRS to : 0000473129
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
Naszą misją jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Nasz numer KRS to : 0000473129
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
Naszą misją jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Nasz numer KRS to : 0000473129
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
Naszą misją jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Nasz numer KRS to : 0000473129

Artykuły stałe

W dniu 18 sierpnia 2021 r z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa że względu na trwającą epidemię COVID 19 odbyła się IV Mazowiecka Sportowa Senioriada na Stadionie Miejskim w Mrozach. Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk. Poza gospodarzem Mrozów w oficjalnym otwarciu imprezy uczestniczyli także Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Mirosław Krusiewicz zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo Piotr Kobierski oraz Prezes Mazowieckiego TKKF Jacek Bączkowski.

 

 

W Polsce nadal pokutuje stereotyp, że przeciętny emeryt to osoba niedołężna, zamknięta w domu, zajmująca się przede wszystkim opieką nad wnukami lub praktykami religijnymi. Tymczasem seniorzy – osoby w wieku powyżej 55 roku życia – stanowią coraz liczniejszą kategorię społeczną w naszym kraju. Zmienia się też ich styl życia. Polscy seniorzy nie chcą być dłużej spychani na margines społeczeństwa, są gotowi do prowadzenia aktywnego i twórczego życia. Wychodzą z domów i poszukują nowych form spędzania wolnego czasu. Dlatego wychodząc na przeciw zapotrzebowaniom społecznym proponujemy zorganizowane w roku 2021 szkoleń z:

1) Nordic Walking Sportem dla seniora. Nordic walking to wymarzony sport dla seniora. Nie wymaga on zbyt dużego obciążania organizmu. Idzie się w swoim tempie, co jest wyjątkową zaletą dla osób starszych. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu poprawia krążenie, działanie układu oddechowego, kondycję fizyczną i ogólne zdrowie. Nie inaczej jest z tym sportem dla seniora. Inaczej niż przy zwykłym marszu, w nordic walking zaangażowane są także mięśnie górnej części ciała. Niektórzy wyliczają, że w marsz typu nordic walking angażuje się aż 90 proc. wszystkich mięśni. Nordic walking to sport dla seniora także z innego powodu - na trening można wyjść ze znajomą osobą. Ten sport może więc wpływać także na życie towarzyskie seniora. Co więcej, kijki do nordic walking zapobiegają nadwerężaniu stawów i pomagają utrzymać równowagę. Po kilku wyjściach na nordic walking, najlepiej ze znajomą osobą, senior poczuje się pełen energii i satysfakcji. Jeden kurs obejmować będzie 25 godzin nauki. Planujemy zorganizować 4 grupy szkolenia z nordic walking dla 170 osób.

2) Nauka Pływania pn. "Aktyny Senior". Pływanie zaliczane jest do najzdrowszych i najbardziej wszechstronnych ćwiczeń fizycznych, ma same pozytywne zalety, a mianowicie pływając hartujemy i uodporniamy organizm na przeziębienia, wzmacniamy mięśnie i stawy, doskonalimy układ krążenia i oddychania, kształtujemy prawidłową postawę. Aktywność ruchowa w wodzie ma duże znaczenie relaksujące i zdrowotne. W wodzie ruch wykonuje się dużo łatwiej i dlatego osoby 50+ , które często mają ograniczoną ruchomość kończyn mogą usprawniać swoje narządy ruchu. Planujemy 1 grupę udział 20 osób w szkoleniu po 50 roku życia. Kurs obejmować będzie 25 godzin nauki pływania.

3) Taniec zawiera elementy usprawniające, rozwija równowagę i koordynację ruchów. Terapia tańcem jest również atrakcyjnym środkiem pracy z osobami nadpobudliwymi, nerwowymi, nieśmiałymi, a seniorzy ze względu u na swoją samotność często tacy są. Ruch w połączeniu z muzyką uczy koordynacji całego ciała, pomaga fizycznie wyrazić wewnętrzne uczucia i emocje, dzięki czemu zaspokajane są podstawowe potrzeby psychiczne oraz społeczne seniora. Ruch wpływa na odczucie radości i przynosi odprężenie. Wartości lecznicze tańca to przede wszystkim : społeczny charakter tańca, motoryczna różnorodność, atrakcyjność form tanecznych, możliwość korzystnego oddziaływania na psychikę poprzez muzykę, ruch i bezpośredni kontakt z ludźmi. Taniec to zajęcie przeznaczone dla osób,które maja poczucie rytmu , lubią dobrą zabawę przy muzyce i chcą nauczyć się między innymi podstawowych kroków tanecznych. Taniec przy muzyce jest ulubioną forma zajęć dla większości a dla seniorów w szczególności , ponieważ pozwala odreagować napięcie ,daje możliwość radosnego i spontanicznego wyżycia .Taniec przy muzyce jest gimnastyką całego ciała poprawiająca kondycję i samopoczucie .Taniec rozwija nie tylko refleks ,spostrzegawczość ,pamięć ,ale poprzez odpowiednie działania kształtują osobowość .Tematyką zajęć będzie praca nad rytmem ,tempem i koordynacją ruchową. Seniorzy poznają małe formy taneczne i elementy tańców towarzyskich. Celem zajęć będzie rozwijanie umiejętności służące zachowaniu zdrowia,profilaktyki przy schorzeniach ,stwarzanie możliwości wyżycia emocjonalnego ,odprężenia i radości z ruchu. Zajęcia przeprowadzą przeszkoleni instruktorzy rekreacji ruchowej i tańca . Ażeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zajęcia chcielibyśmy zakupić piłki, które są pomocne przy rozgrzewce i końcowym rozciąganiu ciała. Planujemy 4 grupy po 10 os.

Miejsca realizacji: Wałbrzych, Toruń, Chełm, Biała Podlaska, Warszawa, Będzin, Poznań

Program aktywizacji i terapii ruchowej dla osób III Wieku

 

Mazowieckie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i inne Wojewódzkie TKKF jako jedno z wiodących zadań w programie swojej działalności uznało aktywność ruchową osób starszych. Działalność ta cieszy się dużym zainteresowaniem i chęcią udziału w zajęciach ruchowych. TKKF opracował dla osób Złotego wieku ciekawy program, który spotkał się z uznaniem uczestników i dał konkretne wyniki zdrowotne i społeczne.

Program aktywizacji i rekreacji ruchowej dla osób III wieku to działalność mająca na celu przede wszystkim poprawę kondycji, koordynacji, gibkości, ogólnej sprawności Osób III wieku (po 55 roku życia).

 

Programy, projekty, zadania dofinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu:

Rok 2021:
1/ Sportowe zajęcia zimowe dla dzieci i młodzieży
2/ Sportowe zajęcia z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej pn. "Sport leczy i zapobiega wadom postawy"
3/ Ogólnopolska Kampania Prozdrowotna "Miesiąc dla Zdrowia"
4/ Nordic Walking, pływanie i taniec formą terapii i aktywności fizycznej dla seniorów.
5/ MAZOWIECKA SPORTOWA SENIORIADA 2021 Aktywnie - Zdrowo - Sportowo Piknik sportowy dla mazowieckich seniorów.
6/ Organizacja imprez z okazji Światowego Dnia Marszu TAFISA.

Prawie  700 seniorów wzięło udział w II Mazowieckiej Sportowej Senioriadzie, która odbyła się w sobotę 25 maja 2019 r. na Stadionie Miejskim w Mrozach. Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk. Poza gospodarzem Mrozów w oficjalnym otwarciu imprezy uczestniczyli także Poseł na Sejm RP Czesław Mroczek, Dyrektorzy Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Mirosław Krusiewicz i Mariusz Młynarczyk oraz Prezes Mazowieckiego TKKF Jacek Bączkowski.

 W dniach 21-22 października 2017 r odbyła się impreza sportowo-rekreacyjna dla mieszkańców Mazowsza "Najważniejszy jest Sport"w Siedlcach.

Mazowieckie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej

Adres 
ul. Pabla Nerudy 1 
Warszawa 
01-926
NIP: 525-21-92-094
REGON:  016410553
KRS: 0000473129
nr konta. 82 1160 2202 0000 0000 4970 2031

 

Kontakt 
Adres email:  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Telefon:  (0-22) 834-76-98 
Faks:  (0-22) 834-76-98

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!